Tegnap voltam egy innovációs konferencián. A meghirdetett Nemzeti Innovációs díj mellett szerencsére több érdekes előadás is lekötötte a nagyérdemű figyelmét. A legizgalmasabb számomra Demjanovich Nebojsa gondolatébresztője volt, amely főleg a közösségi média hatásáról, működéséről, lehetőségeiről és korlátairól szólt.
Manapság mindenki a közösségi oldalaktól várja a megváltást, a felhasználók vagy vásárlók jelentős gyarapodását. Bizonyos esetekben ez valóban működik, de sokszor hiába a rendszeres poszt, a felajánlott nyeremény, az összesítésnél szinte semmilyen hozadéka sincs a közösségi aktivitásnak.
A fantáziátlan marketinges megoldások sokasága, a másolatok másolata gyakorlatilag teljesen beterítette a Facebookot. A hatalmasra duzzasztott közösségek hatékonyságát vizsgálva könnyen kiderülhet, hogy jó részt csak nyerni vágyó, a termékünk, szolgáltatásunk iránt viszont közömbös néhány ezres rajongói oldalak értelmetlenek.
A Facebook bizonyos termékek, szolgáltatások esetében egyáltalán nem működik. Hiába a jól felépített rendszer a felhasználók nem eszik meg a direkt PR üzeneteket. Ilyenkor érdemes újragondolni, hogy tényleg a célközönségünket találja-e el az üzenet, vagy elszáll a levegőbe minden különösebb hatás nélkül.
Ha szakmai jellegű az üzenet nem árt végiggondolni, hogy nincs-e jobb közeg a megjelenésre, nem lenne-e hatásosabb egy Linkedn közösség létrehozása, vagy egy szakmai fórumon való aktivitás.
A közösségi média hatékonysága ezen felül persze attól is függ, hogy mellénk állnak a hangadók, a véleményformáló bloggerek, a média. Ezek nélkül nem várható semmilyen hatás. A brandépítés egyik legalapvetőbb üzenete pont az, hogy azokhoz szóljunk, akiket érdekel, amit mondunk.
A Facebook, az iWiW sokmilliós látogatói tábora nem tévesztendő össze azzal a lényegesen kisebb körrel, akiket a saját ismerőseinken keresztül elérünk, hiszen az üzenetünk mindenki más számára láthatatlan. A közösségi média így szemlélve egyáltalán nem csodafegyver, s a hagyományos PR és marketing lehetősek nélkül igen kevéssé hatékony.
Mindemellett nem mondom, hogy nem lehet valaki sikeres csupán a közösségi médián keresztül, de a komplex megoldások sokkal nagyobb biztonságot adnak a célcsoportunk pontos informálására.
A Facebook mellett folyamatosan sztárolt Twitter esetében különösen igaz az az állítás, hogy érdemes jól végiggondolni mit teszünk a közösség elé, mert a reakciók kiszámíthatatlanok és egy rosszul tervezett kampány akár komoly visszatetszést is kelthet a közösség tagjaiban. A rosszhírek terjedési sebessége pedig elképesztően gyors, egy elhibázott reklám, vagy termék híre pillanatok alatt körbeér többször is a világon.
Régi kedvencem a német Ikea reklám, amelyet mintegy 3 millióan láttak, mégsem gondolom, hogy előrébb ment tőle az üzlet... :-)
A közösségi média szabályozhatatlansága kétélű fegyver, érdemes vele óvatosan bánni…
Nem mindenkinek működik a Facebook!
2011.01.28. 18:38 Shy (just shy!)
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
